Zahajovací koncert - Fantastická noc

21. červen 2011 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkující

Český národní symfonický orchestr
Libor Pešek – dirigent

 

Jan Tříska – vypravěč

Riccardo Botta – tenor
Gianfranco Montresor - baryton
Kühnův smíšený sbor / Marek Vorlíček - sbormistr


Program
Héctor Berlioz
- Fantastická symfonie „Epizoda ze života umělcova“ op. 14
- Lelio aneb Návrat do života, lyrické monodrama, op. 14b
 

 

Rozpaky nejsou na místě, Fantastic Night prostě dostala svůj název od stejnojmenné symfonie Héctora Berlioze. Okolnosti vzniku až tak fantastické pro skladatele nebyly, impulsem byla neopětovaná láska. Rozervané emoce ovšem u géniů přinášejí skvělé výsledky. Fantastická symfonie se stala skladatelovou nejznámější skladbou. Je už méně známo, že Berlioz pod vlivem narůstající lásky sepsal o rok později, v roce 1831, skladbu Lelio, tentokrát už přímo s recitovanými texty.

Dívka, které Hector Berlioz obě skladby věnoval, irská herečka Harriet Smithson, nakonec podlehla. Prý je slyšela a okouzlena svolila ke sňatku. Happyend to byl ovšem jen dočasný, za pár let se rozvedli.

A ještě jeden primát skladby v hudební historii mají - prý jsou současně jakýmsi tripem, Berlioz měl být při jejich komponování pod vlivem opia.

ČNSO uvádí obě skladby společně, stejně jako byly uvedeny ve světové premiéře v roce 1832. V Praze je o 179 let později uvidíme pod vedením Libora Peška a s hostujícím Janem Třískou v roli recitátora.

Bude to nesporně Fantastická noc!


21.06.2011

Ne, není to omyl. V úterý čeká Prahu na hudebním festivalu Prague Proms Fantastická noc, což je název odvozený od Fantastické symfonie skladatele Héctora Berlioze. Při koncertu bude Český národní symfonický orchestr dirigovat Libor Pešek. A diváci zažijí i jedno velké překvapení – příběh bude vyprávět herec Jan Tříska.

Koncert je složený ze dvou částí. V první diváci uslyší Fantastickou symfonii, v druhé Lelio aneb Návrat do života. Héctor Berlioz zkomponoval obě díla kvůli lásce. Vášnivě se zamiloval do irské herečky Harriet Smithsonové. Přes počáteční odmítání ji nakonec „umluvil“ a vzal si ji za manželku. Vztah se ale po pár letech rozpadl.

 

V díle Lelio jsou také recitované texty, kterých se ujal Jan Tříska. Kromě něj a dirigenta Libora Peška na koncertu vystoupí tenorista Riccardo Botta, barytonista Gianfranco Montresor a Kühnův smíšený sbor (sbormistrem bude Marek Vorlíček).

 

A jedna zajímavost. Část díla prý Berlioz komponoval pod vlivem opia. Jak se to projevilo na hudbě, si můžete poslechnout sami.

 

Zdroj: Reflex.cz


22.06.2011

Fantastická noc otevřela Prague Proms fakt fantasticky

 

Fantastická symfonie v první půlce včerejšího koncertu byla standardní. Vynikající hudba, vynikající výkon, spokojení diváci. Žádné překvapení, nejspíš. Ale pak přišla půlka druhá.

 

A Jan Tříska. Utišil potlesk diváků pomalu zvedanýma roztaženýma rukama jak osvědčený řečník na mítinku. Stál a s neopakovatelným a dnes už i na póiích zřídka vídaným patosem zkušeného herce staré školy uchvátil publikum. Vážil a odvažoval slova monodramatu Lelio s takovou razancí, obsahem i emocemi, že se prostě nedalo ani dutat. Orchestr, pečlivě vedený umírněnými gesty dirigenta Libora Peška, vyhrával v mezihrách a dováděl málo známou Berliozovu skladbu k dokonalosti. 

 

Jan Tříska v těch chvílích, a že často nebyly krátké, strnul v gestu, kterým předchozí monolog uzavřel. Zcela uvnitř dění, zcela zaujat nedovolil nikomu ztratit nit. Mluvené, hrané i zpívané pasáže se střídaly až s rockovou razancí, která tak koresponduje s dnešním urychleným vnímáním světa okolního. 

 

Lélio ukázalo dvě věci - že skvělá hudba a vznosné texty nejen patři k sobě, ale i k době. Ať už je jakkoliv hektícká. A že patos a okázalá gesta prostě na jeviště stále patří.

 

Byl to velký večer a strhující otevření civilního letního festivalu. Byla by nesmírná škoda, kdyby tento večer skončil jen premiérou. Protože tuto kombinaci známé a méně známé hudby a slov z tvorby Héctora Berlioze nelze vidět a slyšet každý den.

 

Zdroj: Mimo rámecFotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase