Ennio Morricone in Prague
14. červenec 2011 v 19:00 hod.
Obecní dům
Texty:
Účinkující:
Český národní symfonický orchestr
Ennio Morricone - dirigent
Český filharmonický sbor Brno / Petr Fiala – sbormistr
Lívia Vénosová - soprán
Pavlína Švestková - soprán
Program:
ENNIO MORRICONE
Vuoto D´Anima Piena, kantáta pro sbor a orchestr
Výběr z filmové hudby slavného autora
Bitva o Alžír, režie Gillo Pontecorvo 1966
Podivné vyšetřování, režie Elio Petri 1970
Jak tvrdí Pereira, režie Roberto Faenza 1996
Dělnická třída kráčí do ráje, režie Elio Petri 1971
Oběti války, režie Brian De Palma 1989
Ostrov v ohni, režie Gillo Pontecorvo 1969
Po starém schodišti, režie Mauro Bolognini 1975
Dědictví Ferramontiů, režie Mauro Bolognini 1976
Hodný, zlý a ošklivý, režie Sergio Leone 1966
Tenkrát na Západě, režie Sergio Leone 1968
Tatarská poušť, režie Valerio Zurlini 1976
Richard III., režie André Calmettes, James Keane 1912
Tatarská poušť (repríza)
Mise, režie Roland Joffé 1986
Tenkrát na Západě, 48 hodin v Paříži, Bugsy, Profesionál, Mise, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Nedotknutelní, Strach nad městem, Dekameron, to je jen nepatrná část filmů, které vyzdobil neopakovatelnou muzikou italský skladatel a dirigent Ennio Morricone. Držitel Oscara za celoživotní dílo. Muž, bez něhož by filmová hudba nikdy nebyla tak významná. Skladatel, který nekomponuje k obrazu, ale filmy bez nadsázky dotváří.
Na koncertě Prague Proms povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry. A také v původní kompozici Vuoto D´Anima Piena, kantátě pro sbor a orchestr.
Setkání s legendou a vrchol letošního festivalu.
27.02.2011
Praha - Legendární italský skladatel a dirigent Ennio Morricone bude 14. července řídit na festivalu Prague Proms Český národní symfonický orchestr (ČNSO) a Český filharmonický sbor Brno. ČTK to dnes potvrdil mluvčí orchestru ČNSO Otakar Svoboda. Před českým publikem se Morricone na koncertu představí v roli dirigenta zřejmě poprvé. Koncert se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu. Festival začne 21. června a potrvá do 23. července.
Na koncertu provede Morricone nejslavnější skladby své umělecké kariéry a také původní kompozici Vuoto D´anima Piena, kantátu pro sbor a orchestr, uvádějí webové stránky www.pragueproms.cz, na nichž je zveřejněn i další program přehlídky a informace o vstupenkách.
Slavný skladatel komponoval hudbu k více než pěti stovkám filmů, včetně známých westernů, a televizních seriálů. Zabývá se ale i symfonickou a komorní hudbou. Do české metropole zavítal vloni začátkem prosince, v hostivařských studiích s ČNSO natáčel hudbu k novému italskému filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.
ČTK tehdy řekl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. "Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," uvedl dvaaosmdesátiletý italský skladatel. Jeho tvorba vychází podle něj z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie.
Za svou kariéru obdržel několik cen Grammy a Zlatých glóbů, několikrát byl také nominován na Oscara. Zlatou sošku získal jednu, v roce 2007 za celoživotní dílo. Loni převzal nejvyšší švédské hudební ocenění Polar Music Prize pro rok 2010.
Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem na filmech, jako byla trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého "muže beze jména" představil mladý Clint Eastwood.
Morriconeho charakteristické spojení harmoniky, zvonů a kytar, které ovlivnilo mnoho dalších westernových tvůrců, se posléze stalo znakem žánru. Nebyly to ale zdaleka jen oblíbené spaghetti westerny, které Morriconeho proslavily. Z nejznámějších seriálových melodií je to hudba k oblíbenému italskému kriminálnímu seriálu o boji proti sicilské mafii Chobotnice.
Působivými nahrávkami podbarvil snímky velmi rozličných žánrů dalších uznávaných režisérů, například Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Morricone byl rovněž dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho. Jedna z jeho starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.
Autor: ČTK
www.ctk.cz
01.03.2011
Největší hvězdou 7. ročníku festivalu Prague Proms bude italský skladatel a dirigent Ennio Morricone. Bude řídit Český národní symfonický orchestr 14. července ve Smetanově síni a kromě hudby ze svých nejznámějších filmů uvede i kantátu Vuoto D’anima piena, kde s ČNSO spoluúčinkuje i Český filharmonický sbor Brno.
Morricone přijede do Prahy již potřetí, ale poprvé vystoupí veřejně – dosud vždy natáčel jen ve studiu v Hostivaři s ČNSO. Prague Proms se konají od 21. 6. do 23. 7.
Dalšími hvězdami festivalu budou američtí trumpetisté Terence Blanchard a Bobby Shew a funkrocková kapela Level 42. Lístky na Morriconeho stojí od 390 do 1990 Kč a jsou již v prodeji.
Autor: Vladimír Říha, Právo
12.07.2011
Stále vitální a pracovitý Morricone do české metropole zavítal nedávno, loni v prosinci v hostivařských studiích s ČNSO natáčel hudbu k italskému filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho. "Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," uvedl tehdy skladatel.
Morriconeho hudba k Tenkrát na Západě byla přitom k dispozici předem, takže herci se s ní mohli seznámit a pohybovali se zcela v jejím rytmu. V touze po dokonalosti tvůrci vyzkoušeli i neobvyklé postupy. "Ve scéně, kdy má zemřít dítě, jsme chtěli dosáhnout zvuku, který by vyjádřil víc bolesti, než si člověk dokáže představit," řekl Morricone. "Sergio šel proto za harmonikářem a škrtil ho. Stlačené hlasivkové štěrbiny nám poskytly přesně to, co jsme chtěli."
S přítelem Leonem spolupracovali na celé řadě filmů, známou se stala i trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého "muže beze jména" představil mladý Clint Eastwood. Morriconeho spojení harmoniky, zvonů a kytar, které ovlivnilo další westernové tvůrce, se posléze stalo znakem žánru. Nebyly to ale jen oblíbené spaghetti westerny, které všestranného "Maestra" Morriconeho proslavily.
Působivým doprovodem podbarvil snímky rozličných žánrů mnoha režisérů, například Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Morricone byl také dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho.
Jedna ze starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.
Hudební chameleón, který odmítá angličtinu
Římský rodák (10. listopadu 1928) a absolvent tamní konzervatoře Svaté Cecílie, který hrál na trubku v jazzové kapele, se filmové hudbě začal věnovat na počátku 60. let. Zpočátku psal doprovod k lehkým komediím a béčkovým filmům, posléze ale již pracoval pro Ettore Scolu či Bernarda Bertolucciho. Průlomem se staly až nahrávky pro Leoneho. Hudební chameleón Morricone se zabývá i symfonickou a komorní hudbou, je autorem chórové skladby k 11. září 2001.
Skladatel, který záměrně nemluví anglicky (nikdy mu to při práci nevadilo, prostě se najal překladatel) a celý život odmítá nabídky na přestěhování do Hollywoodu, je od roku 1956 ženatý. S manželkou Mariou vychovali čtyři děti. Syn Andrea se zcela "potatil" - stal se rovněž skladatelem filmové hudby a dirigentem.
Zdroj: lidovky.cz
15.07.2011
Kino pro uši "promítl" ve čtvrtek na hudebním festivalu Prague Proms věhlasný italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone. Duchovní hudba i hudba z oscarových snímků zazní v repríze ještě dnes večer.
Několikanásobným bouřlivým potleskem vstoje ocenilo ve čtvrtek večer publikum legendárního italského skladatele a dirigenta filmové hudby Ennia Morriconeho. V beznadějně zaplněné Smetanově síni pražského Obecního domu stanul poprvé v Česku za dirigentským pultem, odkud řídil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) v nejslavnějších skladbách své kariéry.
Dvaaosmdesátiletý držitel Oscara za celoživotní dílo zvedl nadšené posluchače čtyřikrát ze sedadel a jako přídavky zopakoval ukázky z filmů Oběti války, Ostrov v ohni a Mise. Více než dvouhodinový koncert se ve stejném programu bude opakovat v pátek. I na něj byly vstupenky dlouho dopředu vyprodány.
Festival Prague Proms se pořádá v Praze od 21. června a skončí 23. července gospelovým koncertem Gospel Showcase.
Mystici a Oskary
První polovinu čtvrtečního večera vyplnila jedna z Morriconeho nejnovějších skladeb, kantáta Vuoto D'Anima Piena, kterou zkomponoval před třemi lety. Vznikla k tisíciletí chrámu ve městě Sarsina na texty italských i světových mystiků. V Praze zazněla v české premiéře. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno, jehož čtyři sboristé v předních řadách v jedné z náročných částí skladby sbor pomohli dirigovat.
Známých filmových melodií se publikum dočkalo po přestávce. Byly rozděleny na válečné a sociální téma, poctu Mauro Bologninimu a Sergiu Leonemu a jeho spaghetti westernům. Zazněly například ukázky z oscarových filmů Bitva o Alžír, Podivné vyšetřování, Jak tvrdí Pereira, Oběti války, Ostrov v ohni nebo Tatarská poušť.
K vrcholům koncertu patřilo uvedení populárních skladeb z westernů Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě, na nichž Morricone spolupracoval s Leonem. Právě tato hudba jej proslavila, bez spaghetti westernů by zřejmě nikdy nedosáhla takové popularity. Filmoví fanoušci mohli zavzpomínat v závěru koncertu i na úspěšný oscarový snímek Mise, z něhož zazněly tři skladby.
Tenkrát v Hostivaři
V loňském prosincovém rozhovoru s ČTK Morricone uvedl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se řídil zejména metodou a přesností. Tehdy v Hostivaři natáčel s ČNSO hudbu k dvoudílnému italskému televiznímu filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.
Morricone vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara. Velké naděje vkládá do jednoho ze svých čtyř dětí, syna Andrey, který je rovněž filmovým skladatelem a dirigentem. Manželka Maria, s níž je 55 let ženatý, jej doprovázela na všech pražských zkouškách orchestru a přihlížela i dnešnímu koncertu.
S režisérem Leonem spolupracoval na řadě filmů, známou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita).
Zdroj: ihned.cz