Solženicyn v Praze

25. červen 2011 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkující:

Český národní symfonický orchestr

Ignat Solženicyn - dirigent
Alena Baeva - housle


Program:

Michail Ivanovič Glinka - Ruslan a Ludmila, předehra k opeře
Petr Iljič Čajkovskij – Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35
Petr Iljič Čajkovskij – Symfonie č. 6 „Patetická“
 

 

Ignat Solženicyn poprvé v Praze!

Syn slavného ruského spisovatele Alexandra Solženicyna, 39letý rodák z Moskvy usazený v New Yorku, Ignat Solženicyn, je uznávaný pianista a dirigent. Diriguje pravidelně řadu kvalitních amerických i ruských orchestrů, je hlavním hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současné šéfem Filadelfského komorního orchestru.

 

Na Prague Proms povede ČNSO 25. 6. v Ruské noci. Společně zahrají Symfonii č. 6 "Patetickou" a Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského.

 

A tady přichází další trumf - mladá houslistka Alena Baeva, vítězka řady mezinárodních soutěží. Do Prahy jezdí opakovaně a tentokrát předvede slavný klenot ruského romantismu.

 

Tato (Ruská) noc nebude krátká, ale krásná!


24.06.2011

Největší rozdíl mezi ruskými a americkými orchestry je v síle odborů. Ty vám v USA nedovolí pořádně zkoušet, uvedl Ignat Solženicyn.

Odpovídal pro časopis Harmonie na otázky Mimo rámce otevřeně a vstřícně. Jak se vyrovnává se slavným jménem svého otce Alexandera, jaký je New York, jací jsou dnešní Rusové, jak vidí klasickou hudbu. To je jen pár otázek, na které odpovědi najdete v červnovém čísle časopisu Harmonie.


25.06.2011

Ignat Solženicyn podle předpokladů přitáhl novináře, a tím české publikum. A jeho jméno působilo spolu s pojmem Proms i na turisty. A tak Smetanova síň byla pěkně zaplněná na letní sobotu - tak 3/4 až 4/5 sálu bylo plných.

A byli nadšeni. V první půlce po lehkém rozjezdu nastoupila houslistka Alena Baeva, aby strhla sólovým partem vynikajícího koncertu P. I. Čajkovského. Už ze zkoušek šel od muzikantů jeden hlas - ta to zvládá neskutečně!

A skutečně! Turisté radostně tleskali už po první větě a ono se zas až tak nebylo čemu divit. Třeba je na čase tenhle uzanční zvyk změnit. Když hraje někdo tak skvěle a orchestr citlivě doprovází, proč ne, máme přece léto a máme přece Proms?!

V druhé půlce přišla 6. symfonie, Patetická, stejného autora. Dopsal ji a za tři dny nato zemřel. Nikdy se nedočkal pódiového provedení, nikdy nezažil její nesporný úspěch. Jestli mají Američané někoho z klasických skladatelů nejradši, tak je to nesporně Čajkovský, řekl nám Solženicyn. Nevíme, reprezentativní průzkum nebyl podle dostupných údajů učiněn.

Ale proč Ignatu Solženicynovi nevěřit? V jeho rodině se přece zásadně stojí za pravdou.


27.06.2011

PRAHA - Nadšený potlesk a opakované výkřiky Bravo! si vysloužil svým dvouhodinovým koncertem ve Smetanově síni Obecního domu dirigent Ignat Solženicyn, který v sobotu poprvé vystoupil v Praze. V rámci Ruské noci na mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms se syn proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna představil s Českým národním symfonickým orchestrem a mladou ruskou houslistkou Alenou Bajevovou.

Uznávaný pianista a dirigent, který je hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, si obecenstvo získal Glinkovou předehrou k opeře Ruslan a Ludmila i Čajkovského Šestou symfonií. S Bajevovou, která patří mezi špičkové houslisty, pak uvedl Čajkovského Houslový koncert.


Solženicyn v Praze

Publikum přijalo Solženicynovo vystoupení velmi vřele. Mezi návštěvníky bylo mnoho ruských i amerických posluchačů. Někteří se před představením svěřovali, že byli překvapení upoutávkami na koncert pod názvem Solženicyn v Praze. Známý spisovatel, který se do Ruska vrátil z USA v roce 1994, zemřel před třemi roky.

Devětatřicetiletý Solženicyn je vyhledávaným hostujícím dirigentem předních světových těles. Spolupracuje se světově proslulými sólisty a je zároveň velmi zaníceným komorním hráčem.

Jeden ze tří synů slavného ruského spisovatele, který byl za sovětského režimu vyhoštěn ze SSSR, se narodil v Moskvě. Do vyhnanství musel s rodinou odjet, když mu bylo půldruhého roku. S otcem, který je autorem Souostroví Gulag a dalších literárních děl o zločinech stalinského režimu, strávil v exilu 18 let.

Usadil se v New Yorku, kde má ženu a tři děti. Mimo koncertní činnost Solženicyn vyučuje klavír. Je častým hostem mezinárodních festivalů včetně salcburského. Vystupuje v mnoha rozhlasových a televizních pořadech včetně CBS a ABC.

Velký rozhovor s Ignatem Solženicynem si můžete přečíst v sobotním vydání deníku Lidové noviny.

Zdroj: Lidovky.cz
ČTK



Fotogalerie/video ukázka




Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase