Prague Proms Open

29. červen 2011 v 19:00 hod.

Jazz Dock

Texty:

Jazzový klub Jazz Dock na Janáčkově nábřeží se pro tento den stane jedním z pódií prestižního pražského festivalu Prague Proms. Během jednoho večera se uskuteční přehlídka pěti zajímavých a progresivních seskupení, které nějakým originálním způsobem proměňují tvář současného jazzu.

 

Vstupenky jsou k dostání v Jazz Docku

19h - Epoque Quartet feat  Gabriela Vermelho / Camillo Caller
Pražský smyčcový Epoque Quartet , známý již více než deset let svými crossoverovými projekty se tentokrát potkává se zpěvačkou a houslistkou Gabrielou Vermelho a multižánrovým perkusionistou a bubeníkem Camillo Callerem. V tomto specifickém složení zazní skladby Jimmiho Hendrixe , Chicka Corey , Pata Methenyho , Norah Jones , Petra Wajsara , Ondřeje Brzobohatého a dalších autorů.

20.20h - Beata Hlavenková Trio
Přední česká pianistka a skladatelka, která je kromě svojí triové tvorby známá také spoluprácí např. s Ingrid Jensen, Richem Perrym nebo Lenkou Dusilovou. Harmonická barevnost, dynamika a kreativita tohoto tria slibuje vynikající hudební zážitek.

21.40h - Cyrille Oswald  Quartet feat David Dorůžka
C. Oswald je skvělý holandský saxofonista, který dlouhodobě působí v Praze a patří mezi absolutní elitu současné moderní jazzové scény. Ve svém kvartetu spojuje hráče, kteří si již sami vybudovali postavení působením ve svých projektech a jsou českému publiku dobře známí -kytarista David Dorůžka, bubeník Daniel Šoltis a kontrabasista Tomáš Liška. S těmito hudebníky také natočil vysoko hodnocené album "Nerve".

23h - Nepravděpodobný večírek - Vojtěch Procházka  & Martin Blažíček
Dobře známý pianista skupiny Vertigo Quintet, který se dlouhodobě zabývá zvukovými možnostmi preparace klavíru, zachází ve svým experimentech často daleko za okraj součaného moderního jazzu. S velkou erudicí a zároveň improvizační lehkostí se tak pohybuje  i v tzv. moderní vážné hudbě, ambientních výletech a můžeme zaslechnou názvuky hudby, jakou dělali György Ligeti nebo John Cage. V projektu s Martinem Blažíčkem spojují hudbu ještě s vizuální složkou, kdy je v reálném čase pomocí video projektoru přenášen a upravován obraz preparace klavíru.

23.50h - Bucinatores Sextet
Dechový miniorchestr skladatele, aranžéra a trombonisty Jana Jiruchy je menší odnoží velkého bigbandu Bucinatores Orchestra, jenž je ojedinělým fenoménem naší současné - nejen jazzové - scény. Zatímco repertoár velkého orchestru je tvořen kromě Jiruchových také skladbami Duka Ellingtona nebo Gilla Evanse, v sextetu, jehož rytmickou základnou jsou bicí nástroje a netradičně tuba, kombinují zajímavým způsobem jazz, hip hop, vážnou hudbu i neworleánský styl.
 


30.06.2011

5 kapel s mladými českými muzikanty se vystřídalo za otevřený večer festivalu Prague Proms v pražském klubu Jazz Dock. Bylo plno od samého začátku, kapely se disciplinovaně střídaly a bylo jasné, že český jazz má tah a nutnou kvalitu. A rád se rozhlíží.

A tak si Epoque Quartet s hostující Gabrielou Vermelho a Camillem Callerem podali v klasickém posazu jazzové standardy i Hendrixe, Beáta Hlavenková introvertně spřádala triové nitky svého ojedinělého pohledu na jazz, holandský dechař Cyrille Oswald nejen saxofonoval, ale i zpíval a jeho kapela hrála možná nejvstřícnější jazz večera. Propojil ji s výrazně experimentálnějším Nepravděpodobným večírkem osobnostní kytarista David Dorůžka, nadhledový muzikant nesporně evropského formátu. A večer završil Džej Džej - Jan Jirucha se svými Bucinatores, sextetním ažbigbandem.

Dobrý počin na břehu vltavském.Fotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase