Level 42

28. červen 2011 ve 20:00 hod.

Kongresové centrum Praha

Texty:

Mark King - basová kytara, zpěv
Mike Lindup - klávesy, zpěv
Sean Freeman - saxofony, zpěv
Pete Biggin - bicí
Nathan King - kytary

 

Určitě nejnadupanějším koncertem letošního ročníku Prague Proms bude vystoupení funkjazzové kapely Level 42.

Mezi těmi, kdo nejvíc ovlivnil jejich směřování, je jmenován i náš Jan Hammer. Vedle Davise, McLaughlina a Jarretta. Sešli se na počátku 80. let a po prvotině, vydané u malého labelu, je hned stáhl slavný Polydor a kariéra se rozjela. Frontmanem kapely je basák Mark King, proslavený svým osobitým slapping stylem. A komplet dotváří další vynikající muzikanti. Mike Lindup,Pete Biggin, Nathan King a Sean Freeman. V obnovené sestavě teď jedou volné turné ke 30 letům prvních kroků.

 

V obnovené sestavě znamená v obnovené síle. Level 42 patřili k největším tahounům neobvyklé fúze jazzu, funku, rocku a popu tehdy a patří k protagonistům stylu i teď. Kapela nikdy v ČR nevystoupila, Prague Proms tak nabízejí ojedinělou možnost navštívit aktuální legendu.


26.05.2011

Pokud bychom hledali nějakou zásadní kapelu, která ještě nevystupovala v Čechách, určitě bychom narazili na Level 42 - jednu z nejvýznamnějších skupin osmdesátých let, v jejichž tvorbě se mísí prvky popu, jazzu, funku a dalších stylů. 28. 6. 2011 si budeme moci odškrtnout další legendu, která u nás bude koncertovat. V rámci festivalu Prague Proms totiž v tento den zahrají Level 42 v pražském Kongresovém centru v rámci svého evropského turné ke 30. výročí kapely.

V čele této kapely stojí fenomenální baskytarista a hlavní zpěvák Mark King, jehož chvílemi až neskutečná hra přivedla k předčasným šedinám nemálo baskytaristů. Když jsme se ho ovšem zeptali na jeho oblíbenou baskytaru, nedostali jsme žádnou určitou odpověď. Mark King totiž vlastní zhruba okolo dvaceti různých nástrojů. Mezi nejpoužívanější patří nebo patřily baskytary Jaydee a Alembic, v poslední době často používá bezhlavicové basy Status s reflexními orientačními body na hmatníku, ve sbírce má ale i několik Fenderů, Music Man Sting Ray nebo basy GB.

Konečně, dvacátého osmého června zjistíme sami, kterou basu si Mark King vybere, a jeví se jako velmi pravděpodobné, že pro vás budeme mít i rozhovor s tímto velikánem baskytary.

Level 42, Praha - Kongresové centrum, 28. 6. 11

 

Autor: Ibrahim Hassan (http://www.muzikus.cz/)


30.06.2011

Britská funková kapela Level 42 vystoupila v pražském kongresovém centru v rámci hudebního festivalu Prague Proms. Jedinou chybou jejich vstoupení bylo, že nepřijeli už před dvaceti lety. Nebo že nejezdí třeba každý rok.

Level 42
Kongresové centrum, Praha
28. 6. 2011


Tenkrát, když ještě jediné vrásky měli z prasklých strun, se se svými hity (jejich přehled si prohlédněte ZDE) hřáli na vrcholu. V roce 2011 si na tuto legendární skupinu bohužel vzpomene málokdo, nicméně na kvalitě to kapele neubírá. Level 42 odehráli skutečně excelentní koncert, při kterém jste mohli sledovat radost v očích muzikantů, ne jenom takové to „Tak ještě dvě štace a bude zase z čeho zaplatit telefon“. Zpěvák Mark King zvládl koncert odzpívat, odehrát i odžvýkat jako zamlada, a při jeho hře na kytaru jste měli pocit, že zřejmě používá urychlovač prstů.

Kapela vytáhla hity největšího kalibru, jako Starchild, Running In The Family nebo závěrečnou Lessons In Love, díky které si vysloužili potlesk ve stoje. Ano, během koncertu se totiž sedělo. Několik nadšenců se na to vykašlalo předem a šlo tančit před pódium, a během koncertu se k nim díky řízným beatům přidávali další a další. Ve zbytku lidí kapela zřejmě vyvolávala močopudný efekt, jelikož dobrá třetina sálu se neustále trousila přes celý sál tam a zpět na WC, což bylo doprovázeno neustálým boucháním dveří, vpouštěním světla a vytrhávání z atmosféry koncertu. Sál byl nicméně z většiny zaplněný, a na vystoupení se přišla podívat i skoro celá kapela Monkey Business, která zřejmě chtěla zjistit, jak by mohli hrát za dvacet let.


Level 42
bezchybně sázeli jeden hit za druhým, a když při pecce Running In The Family hráči předvedli svá instrumentální sóla, dali najevo všem mlaďochům, že cvičení dělá mistra. Po již zmiňovaném potlesku ve stoje se kapela vrátila s přídavky, potřásla si s fanoušky rukou a za dobrou hodinu a půl bylo po všem. Teď zbývá jen doufat, že i další koncerty Prague Proms budou mít takovýhle Level.

Setlist:
Dream Crazy, World Machine, To Be With You Again, Running In The Family, Kansas City Milkman, It's Over, Almost There, Starchild, The Sun Goes Down, Something About You, Lessons In Love, přídavek: Love Games, Heaven In My Hands

Zdroj: iReport.cz
text: Tereza Vavroušková, foto: Vojtěch Kubec


30.06.2011

Zaplněný Kongresový sál stejnojmenného centra nad Nuslemi od samého začátku koncertu jel. Level 42 nasadili zběsilé tempo, které nevypustili ani v dalších minutách. Hlavní hvězda, ojedinělý basák Mark King s obrněnými palci drhnul po svém basu k radosti přítomných za výrazné podpory především bicisty Peta Biggina.

Písničky Level 42 už zrovna neslynou novostí, prostě jde o osvědčené hity uplynulých 30 let, ale pořád zabírají. Však taky dorazili zkušení fandové. A mladší, které kapela přitáhla svým zvučným jménem, měli prostě také nutkavou chuť tančit. Což plyšová velekřesla a přísná ochranka nějak tak nedovolili. Ale tančit se dá i v sedě, jak ví každý unavený řidič.

Level 42 byli vstřícnost sama, evidentně se hudbou bavili a navíc - byli mimořádně vstřícní i vůči novinářům.

Koncert byl patřičnou show. Jak to má u popjazzových formací být.Fotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase