ČNSO

Český národní symfonický orchestr patří v současné době, jako jeden z předních českých souborů, mezi nejvytíženější v Evropě. Koncerty doma v Praze i na turné v zahraničí se tradičně těší obrovskému zájmu publika. Orchestr spolu s vlastním nahrávacím studiem v Praze - Hostivaři přitahuje stále častěji významné světové hudební a filmové produkce. V nabídce jsou všechny žánry; klasika, film, jazz, folklor i populár.
 
V nové éře začala agentura ČNSO organizovat letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a hostujícími světově proslulými umělci. Šéfdirigentem orchestru byl na počátku roku 2007 jmenován Maestro Libor Pešek a právě pod jeho uměleckým vedením nyní orchestr navazuje na vysokou úroveň výkonů v předešlých létech. Od sezóny 2007/2008 koncertuje ČNSO ve Smetanově síni Obecního domu, ve které se snoubí dostatečně velká kapacita se skvělou akustikou.

 

 

Nahrávky souboru se prodávají v USA i Japonsku, úspěšná byla turné po Velké Británii a Irsku, Francii, Španělsku, Portugalsku, Japonsku a Mexiku. Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací studio a chloubou několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s tokijským vydavatelstvím Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo 34 CD a 8 DVD.
 
Český národní symfonický orchestr, pod taktovkou dirigenta Marcella Roty, v posledních letech doprovázel italského tenora Andreu Bocelliho na jeho turné již ve 44 hlavních městech a hudebních centrech nejen Evropy, ale i Spojených arabských emirátů, Austrálie a Nového Zélandu.
 
Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl. U jeho vzniku stál legendární dirigent Zdeněk Košler. Podpořil orchestr svými uměleckými zkušenostmi a natočil s ním několik CD. V létech 1996-2006 převzal šéfdirigentskou taktovku Američan Paul Freeman, který je nyní čestným hudebním ředitelem. Ambiciózní projekt tohoto symfonického tělesa je i jeho velkým úspěchem na poli české i světové hudební scény.

 

Oficiální webové stránky zde

Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase