V letní atmosféře Žofína vystoupil Terence Blanchard

Praha - V letní atmosféře polootevřeného prostoru na pražském Žofíně dnes zahrál jeden z nejlepších jazzmanů světa, americký trumpetista Terence Blanchard. Se svým kvintetem v rámci festivalu Prague Proms nabídl vyprodanému hledišti, v němž bylo mnoho zahraničních turistů, tradiční jazz i aktuální jazzové trendy. Jeho hru na trubku i výkony spoluhráčů publikum často odměnilo spontánním potleskem.

 

Devětačtyřicetiletý uznávaný hudebník a úspěšný autor filmové hudby věnoval hodně času pečlivému představení členů svého Terence Blanchard Quintetu, v němž ho doprovodili Brice Winston (tenorsaxofon), Fabian Almazan (piano), Joshua Crumbly (kontrabas) a Kendrick Scott (bicí).

 

K pohodové atmosféře koncertu, při němž se jazzové tóny nesly nad nedaleko protékající Vltavu, přispělo i hlediště s barem, k němuž se posluchači během koncertu chodili občerstvovat.

 

Blanchard se v Praze objevil již před měsícem, kdy se v Rudolfinu pod jeho vedením začala natáčet hudba k americkému filmu Red Tails za účasti slavného hollywoodského filmaře Georga Lucase, který je výkonným producentem. Na filmové hudbě Blanchard spolupracoval s českým ansámblem FILMharmonic Orchestra Prague.

 

"Máte v Praze výborné muzikanty, spolupráce s nimi byla špičková. A v takové atmosféře prostě stojí zato vystoupit a zahrát," podotkl k dnešnímu koncertu.

Blanchard patří do absolutní světové jazzové špičky. Za poslední tři nahrávky získal Grammy, další ceny i nominace má na kontě během celé své kariéry. Začínal v roce 1980 u Lionela Hamptona, stihl ještě Jazz Messengers Arta Blakeyho, kam ho doporučil Wynton Marsalis, a pak už se vydal na sólovou dráhu. Natočil pod svým jménem 25 alb u prestižních vydavatelství Sony, Blue Note nebo aktuálně Concord. Nedávno dokončil Concerto for Roger Dickerson, které uvedla Lousiana Philharmonic. A vedle dalších filmových hudeb připravuje operu o boxerovi Emilu Griffithovi pro operní dům v St. Louis a hudbu k novému uvedení Tramvaje do stanice Touha na Broadwayi.

 

Letošní 7. ročník festivalu Prague Proms zahájil 21. června v pražském Obecním domě koncert s názvem Fantastická noc na hudbu Hectora Berlioze. Festival zakončí 23. července gospelový koncert Gospel Showcase. Festival inspirovaný londýnským BBC Proms vedle klasické hudby tradičně nabízí i jazzové, muzikálové a filmové přesahy, stejně jako mnoho zajímavých hostů. Největší událostí letošního Prague Proms budou dvě koncertní vystoupení slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho, který v Obecním domě 14. a 15. července povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry.

 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase