Solženicynův koncert nadchl Prahu

PRAHA - Nadšený potlesk a opakované výkřiky Bravo! si vysloužil svým dvouhodinovým koncertem ve Smetanově síni Obecního domu dirigent Ignat Solženicyn, který v sobotu poprvé vystoupil v Praze. V rámci Ruské noci na mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms se syn proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna představil s Českým národním symfonickým orchestrem a mladou ruskou houslistkou Alenou Bajevovou.

Uznávaný pianista a dirigent, který je hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, si obecenstvo získal Glinkovou předehrou k opeře Ruslan a Ludmila i Čajkovského Šestou symfonií. S Bajevovou, která patří mezi špičkové houslisty, pak uvedl Čajkovského Houslový koncert.


Solženicyn v Praze

Publikum přijalo Solženicynovo vystoupení velmi vřele. Mezi návštěvníky bylo mnoho ruských i amerických posluchačů. Někteří se před představením svěřovali, že byli překvapení upoutávkami na koncert pod názvem Solženicyn v Praze. Známý spisovatel, který se do Ruska vrátil z USA v roce 1994, zemřel před třemi roky.

Devětatřicetiletý Solženicyn je vyhledávaným hostujícím dirigentem předních světových těles. Spolupracuje se světově proslulými sólisty a je zároveň velmi zaníceným komorním hráčem.

Jeden ze tří synů slavného ruského spisovatele, který byl za sovětského režimu vyhoštěn ze SSSR, se narodil v Moskvě. Do vyhnanství musel s rodinou odjet, když mu bylo půldruhého roku. S otcem, který je autorem Souostroví Gulag a dalších literárních děl o zločinech stalinského režimu, strávil v exilu 18 let.

Usadil se v New Yorku, kde má ženu a tři děti. Mimo koncertní činnost Solženicyn vyučuje klavír. Je častým hostem mezinárodních festivalů včetně salcburského. Vystupuje v mnoha rozhlasových a televizních pořadech včetně CBS a ABC.

Velký rozhovor s Ignatem Solženicynem si můžete přečíst v sobotním vydání deníku Lidové noviny.

Zdroj: Lidovky.cz
ČTK

Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase