Slavný Morricone vystoupí na festivalu Prague Proms jako dirigent

Praha - Legendární italský skladatel a dirigent Ennio Morricone bude 14. července řídit na festivalu Prague Proms Český národní symfonický orchestr (ČNSO) a Český filharmonický sbor Brno. ČTK to dnes potvrdil mluvčí orchestru ČNSO Otakar Svoboda. Před českým publikem se Morricone na koncertu představí v roli dirigenta zřejmě poprvé. Koncert se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu. Festival začne 21. června a potrvá do 23. července.

 

Na koncertu provede Morricone nejslavnější skladby své umělecké kariéry a také původní kompozici Vuoto D´anima Piena, kantátu pro sbor a orchestr, uvádějí webové stránky www.pragueproms.cz, na nichž je zveřejněn i další program přehlídky a informace o vstupenkách.

 

Slavný skladatel komponoval hudbu k více než pěti stovkám filmů, včetně známých westernů, a televizních seriálů. Zabývá se ale i symfonickou a komorní hudbou. Do české metropole zavítal vloni začátkem prosince, v hostivařských studiích s ČNSO natáčel hudbu k novému italskému filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.

ČTK tehdy řekl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. "Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," uvedl dvaaosmdesátiletý italský skladatel. Jeho tvorba vychází podle něj z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie.

 

Za svou kariéru obdržel několik cen Grammy a Zlatých glóbů, několikrát byl také nominován na Oscara. Zlatou sošku získal jednu, v roce 2007 za celoživotní dílo. Loni převzal nejvyšší švédské hudební ocenění Polar Music Prize pro rok 2010.

 

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem na filmech, jako byla trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého "muže beze jména" představil mladý Clint Eastwood.

 

Morriconeho charakteristické spojení harmoniky, zvonů a kytar, které ovlivnilo mnoho dalších westernových tvůrců, se posléze stalo znakem žánru. Nebyly to ale zdaleka jen oblíbené spaghetti westerny, které Morriconeho proslavily. Z nejznámějších seriálových melodií je to hudba k oblíbenému italskému kriminálnímu seriálu o boji proti sicilské mafii Chobotnice.

 

Působivými nahrávkami podbarvil snímky velmi rozličných žánrů dalších uznávaných režisérů, například Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Morricone byl rovněž dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho. Jedna z jeho starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.

 

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase