Prague Proms vítá hvězdy: přijede Morricone, syn Solženicyna i Tříska

Sedmý ročník festivalu Prague Proms, který se letos koná od 21. června do 23. července, přivítá v roli dirigenta světoznámého italského skladatele filmové hudby Ennia Morriconeho. Za pultík se postaví i Ignat Solženicyn, syn proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna. Začíná se Fantastickou nocí v Obecním domě.

 

Úvodní koncert dostal název podle Fantastické symfonie Epizoda ze života umělcova od Héctora Berlioze, která zazní společně s dalším jeho dílem Lelio aneb Návrat do života v podání ČNSO. "Soubor uvádí obě skladby společně, stejně jako byly uvedeny ve světové premiéře v roce 1832. V Praze je o 179 let později uvidíme pod vedením Libora Peška a s hostujícím Janem Třískou v roli recitátora," uvedla za pořádající Český národní symfonický orchestr (ČSNO) informovala Jana Chejnová.

 

Festival inspirovaný londýnským BBC Proms vedle klasické hudby tradičně nabídne i jazzové, muzikálové a filmové přesahy, stejně jako mnoho zajímavých hostů. Největší událostí letošního Prague Proms budou dvě koncertní vystoupení slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho (Tenkrát na západě, 48 hodin, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý či Nedotknutelní), který v Obecním domě 14. a 15. července povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry.

 

V rámci Ruské noci vystoupí 25. června poprvé v Praze Ignat Solženicyn. Uznávaný pianista a dirigent, který je hlavním hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, vystoupí společně s ČNSO a mladou houslistkou Alenou Bajevovou.

 

Dále přijede americký trumpetista a autor ceněné filmové hudby, držitel několika cen Grammy Terence Blanchard se svým kvintetem, který v Praze na Žofíně vystoupí 6. července v rámci svého evropského turné. Jazzman se do Prahy vrátí po měsíci, kdy v Rudolfinu natáčel pro hollywoodskou produkci v čele s Georgem Lucasem hudbu k připravovanému filmu Red Tails.

 

Dirigent Carl Davis naváže na svou loňskou Beatles Night 2. července v Obecním domě programem Hollywood Night – Oscar Winners, v němž představí rozmanitou hudbu hollywoodského filmu.

 

Českou premiéru si v Prague Proms odbude také britská funk-jazzová kapela Level 42. Jedna z nejvýznamnějších skupin 80. let vystoupí 28. června v Kongresovém centru v rámci svého evropského turné ke 30. výročí kapely.

 

Festival podle svého zakladatele Jana Hasenöhrla potvrzuje, že propojení vážné hudby s netradičními moderními prvky dokáže oslovit i mnoho mladých diváků. Loňský ročník festivalu Prague Proms celkem podle pořadatelů navštívilo 13 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii. Festival mimo jiné nabídl koncert Beatles Night v podání ČNSO řízeného Carlem Davisem. Na různých místech v Praze zazněla i pocta Gustavu Mahlerovi u příležitosti 150. výročí jeho narození.

 

Festival založil sedmdesátičlenný ČNSO, soukromé těleso vedené Hasenöhrlem. Tomuto ansámblu také patří výsadní právo odehrát všechny orchestrální večery.

 

Vstupenky lze objednat přes internetové stránky festivalu, v síti Ticket Art nebo přímo v Obecním domě. Zahraniční návštěvníci mohou rovněž nakupovat přes portál ClassicTic.com. Držitelé karet ZTP a ZTP-P mohou využít slev.

 

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/prague-proms-vita-hvezdy-prijede-morricone-syn-solzenicyna-i-triska-1jg-/hudba.aspx?c=A110614_063703_hudba_jaz (jaz iDNES.cz, ČTK)





Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase