Prague Proms poodhalil program, jazzové části vládnou Level 42!

Již od svého vzniku podporuje JazzBlog.cz pražský festival Prague Proms, který vždy v létě přináší spoustu kvalitní hudby klasické, s doprovodem hudby jazzové. Nejinak tomu bude letos, kdy festival proběhne již posedmé. Nás samozřejmě bude zajímat především jazzová část a už jen poodhalený program dává tušit, že bude co poslouchat!

 

Největším lákadlem je bezesporu vystoupení legendární funkjazzové kapely Level 42, která v České republice zahraje vůbec poprvé! Jedná se tedy o ojedinělou možnost slyšet u nás tuto kapelu naživo. Level 42 se sešli na počátku 80. let a po prvotině, vydané u malého labelu, je hned stáhl slavný Polydor a kariéra se rozjela. Frontmanem kapely je basák Mark King, proslavený svým osobitým slapping stylem. A komplet dotváří další vynikající muzikanti. Mike Lindup, Gary Husband, Markův bratr Nathan a Sean Freeman. V obnovené sestavě teď jedou volné turné ke 30 letům prvních kroků. A v obnovené sestavě znamená v obnovené síle. Level 42 patřili k největším tahounům neobvyklé fúze jazzu, funku, rocku a popu tehdy a patří k protagonistům stylu i teď. 

Jejich koncert je plánován na úterý 28. června 2011 ve 20:00 v Kongresovém centru Praha.

 

 

Dalším lákadlem je koncert vynikajícího trumpetisty Terence Blancharda, který se řadí k absolutní světové jazzové špičce. Za poslední tři nahrávky získal Grammy, další ceny i nominace má na kontě během celé své kariéry. Začínal v roce 1980 u Lionela Hamptona, stihl ještě Jazz Messengers Arta Blakeyho, kam ho doporučil Wynton Marsalis a pak už se vydal k dráze sólové. Natočil pod svým jménem 25 špičkových alb u prestižních vydavatelství Sony, Blue Note nebo aktuálně Concord. A současně je respektovaným skladatelem filmové hudby, pracoval často se Spikem Lee, aktuálně například s Georgem Lucasem. I za tuto hudbu získal řadu ocenění, mj. Zlatý glóbus.

 

Koncert Terence Blancharda a jeho kvintetu je na programu ve středu 6. července 2011 ve 20:00 v Městské knihovně v Praze. (koncert byl přesunut do Žofín Garden pozn. Prague Proms)

 

Posledním, zatím představeným koncertem, je večer nazvaný "VIVA Ellington!". Jak již název napovídá, je věnovaný Dukeu Ellingtonovi, který je nesporně jednou z nejvýznamnějších postav jazzové historie. A autorem řady špičkových skladeb, které přetrvaly a kterým se proto říká standardy. Za všechny jmenujme Satin Doll, Caravan, Sophisticated Lady, či Solitude. Jejich kostru vzal Bigband sv. Blažeje a obalil ji nápaditými a strhujícími vlastními pohledy na tuto klasiku žánru.

Tento jazzový večer proběhne v úterý 12. července 2011 ve 20:00 v Žofín Garden.

 

Napsal: Milan Zítka
Zdroj: http://www.jazzblog.cz/
Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase