Jazz, klasika a červené koberce na Prague Proms

Prague Proms je ojedinělý hudební festival, který na jeden měsíc promění Prahu v epicentrum strhující filmové, jazzové i klasické hudby. Už posedmé letos letní Praha ve dnech 21. června až 23. července ožije slavnými melodiemi od autorů z mnoha koutů světa. Na Prague Proms se představí Ennio Morricone, autor hudby k legendárnímu filmu Tenkrát na západě, světoznámý trumpetista a nositel tří cen Grammy Terence Blanchard se svým kvintetem a funková nostalgie – Level 42.

 

Program Prague Proms otevře šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru Libor Pešek, který svůj orchestr povede v programu nazvaném podle známé skladby Hectora Berlioze Fantastická noc. Coby recitátor se ten večer představí herec Jan Tříska. Festival se divadla dotkne i jinak. Divadlo na Vinohradech uvede hru Zkouška orchestru podle slavné Felliniho filmové předlohy.


Hollywoodská hudba rozezní Obecní dům

Filmové hudbě bude věnováno hned několik večerů. Kromě koncertu Českého národního symfonického orchestru pod vedením Ennia Morriconeho se mohou návštěvníci těšit například na Hollywood nights – večer oscarových melodií. Ten s invencí sobě vlastní připravil Carl Davis, který zazářil v Praze už několikrát při Hollywood night anebo Beatles Night.

Jazzové dění doplní Prague Proms Žofín Garden Open s přehlídkou nebývalých domácích kapel, křest novinky kapely Jazz Efterrätt nebo vystoupení mezinárodní sestavy East European Artsemble. Bigband sv. Blažeje pod vedením Kryštofa Marka připomene hudbu Duka Ellingtona. Na speciálním koncertě vystoupí letošní jubilant, trumpetista Bobby Shew. V rámci Prague Proms vystoupí i znovuobnovená neforemná sestava Vltava, která vždy kombinovala hudbu mnoha žánrů.

 

Americký gospel zakončí letošní Proms

Klasické hudbě bude věnována Ruská noc, kterou bude řídit úspěšný dirigent Ignat Solženicyn, syn slavného spisovatele Alexandra Solženicyna. Letošní Prague Proms ozdobí navíc dvě sborové noci. První, pojmenovaná United choirs of Proms, bude klasická, druhá gospelová. Na Gospel Showcase 23. července vystoupí vynikající gospelové sestavy z mnoha koutů Spojených států a ten večer také celý festival zakončí.

Festival Prague Proms našel při svém vzniku před šesti lety inspiraci v britských BBC Proms. Ve snaze přinést letní Praze hudbu, která létu náleží, oddechovou, stravitelnou, zajímavou a přitom bez výjimky kvalitní.

 

Autor: Vojtěch Kolář (Praha.eu)

Prague Proms 2011
  • Ennio Morricone
  • Bobby Shew
  • Terence Blanchard
  • United Choirs of Proms
  • Gospel Showcase